Previous Next
Zpráva o konferenci Svatá Ludmila — Ženy v christianizaci střední Evropy Další pokračování nesmrtelného sporu o dataci Kristiánovy legendy VENDULA REJZLOVÁ 26. a 27. května 2021 proběhla...
Studentská literárněvědná konference 2021 TEREZA ROHÁČOVÁ Ve dnech 27.−29. dubna 2021 se uskutečnil devatenáctý ročník Studentské literárněvědné konference (dále...
Poctivý a potřebný návrat k Hálkovi IVO ŘÍHA Poctivý, tj. po „technické stránce“ precizně vyhotovený (jak je ostatně v České knižnici zvykem), jen v některých...

Srdečně zveme na představení šestice knih, na jejichž vzniku se podíleli odborníci z oddělení 20. století a literatury současné. O knihách pohovoří v úterý 14. září od 17 h v dolním sále Ústavu pro českou literaturu AV ČR autoři a editoři jednotlivých svazků.

 

V první části se více dozvíte o kolektivní monografii Všechny vody Čech tečou do Německa? Studie k literatuře a kultuře protektorátu, dále o publikaci Listopadové proměny. Česká a slovenská literatura v kontextu roku 1989 a v závěru o novém svazku spisů Vladimíra Macury Občan Monte Christo a další prózy.

 

Čtení Jiřího Černého z her Konrada Bayera idiot a Oswalda Wienera PURIM uvede druhou část večera, která bude věnována knižním výstupům Týmu pro výzkum moderního českého divadla.

 

Trojice knih vyšla ve dvou nových edicích vydávaných ve spolupráci s nakladatelstvím Academia. Řadu Theatrologica budou tvořit odborné publikace z oblasti teorie a dějin českého i světového divadla a dramatu. Prvním svazkem edice je kolektivní monografie Text a divadlo, druhým kniha Zuzany Augustové Experiment jako kritika nacismu. Ediční řada Drama čtenářům zpřístupní nakladateli běžně opomíjené významné divadelní a rozhlasové hry z různých historických etap – prvním počinem je obsáhlá antologie Expresionistické drama z českých zemí.

 

V rámci prezentace zmíníme i další publikace, které oddělení v tuto chvíli připravuje. Představované knihy bude možné zakoupit.

 

Tisková zpráva a podrobnější informace o jednotlivých knihách

 

Od Kafkova dramatu k Listopadu (pozvánka)