Previous Next
Obhájené disertace 2018 TEREZA PULCOVÁ Soupis zahrnuje bohemistické dizertační práce s literárněvědným zaměřením, které se dotýkají literární...
Hory — literatura — kultura v interdisciplinárním pojetí VERONIKA FAKTOROVÁ Interdisciplinární přístupy, prolamující hranice úzce specializovaných oborů, se v současnosti staly...
„Vnuk osvícenství a syn realismu“ — Arnošt Kraus jako zakladatel germanobohemistiky MICHAEL WÖGERBAUER V současné době zesilují snahy zkoumat vybrané fenomény literárních dějin českých zemí v jiném...

úterý 29. června

Místnost 206

Blok 1: Česká literatura rozhraní a okraje

9.15–10.55

moderuje: Lenka Jungmannová

  • Joanna Czaplińska: Je exilová literatura jiná? Pokus o poetiku
  • Helena Kosková: Čeští spisovatelé na rozhraní dvou kultur
  • Vladimír Papoušek: Performace autorit a strategie kanonizace v textech o literatuře
  • diskuse

10.55–11.20 přestávka

11.20–12.45

moderuje: Holt Meyer

  • Richard Müller: Marxisté a ideologové: cesty subverze
  • Lukáš Borovička: Mezi literární vědou a historiografií: otázka „světového názoru“
  • Joanna Królak: Prvky camp-estetiky v recesistických projevech Ostalgie 
  • diskuse

12.45–14.00 přestávka na oběd

14.00–15.50

moderuje: Vladimír Papoušek

  • Gertraude Zand: Jinakost a cizost jako postoj – nad deníkem Jana Zábrany
  • Joanna Goszczyńska: Hranice subjektu ve vztahu s Jiným
  • Alexander Kratochvil: Hory a staletí – literární polyglosie a loupežníci v Karpatech
  • Ute Raßloff: Český Jánošík
  • diskuse

15.50–16.15 přestávka

16.15–17.40

moderuje: Xavier Galmiche

  • Urs Heftrich: Na rozhraní žánrů, na okraji společnosti: Mozart jako identifikační figura Vladimíra Holana v době jeho marginalizace českým stalinismem
  • Petr Holman: Otokar Březina exotický
  • Ivo Harák: Básníkův návrat (Poezie Josefa Suchého v šedesátých letech 20. století)
  • diskuse
 

Místnost 205

Blok 3: Česká literatura v interdisciplinárních, intermediálních a intersémiotických vztazích

9.15–10.55

moderuje: Stanislava Fedrová

  • Peter Zajac: Interferencialita, intermedialita, interesmiotickosť
  • Alice Jedličková: Intermediální poetika (prostoru)
  • Astrid Winter: Jiná estetika – konceptualismus a transmedialita v české literatuře po druhé světové válce
  • diskuse

10.55–11.20 přestávka

11.20–12.45

moderuje: Peter Zajac

  • Herta Schmid: Estetická funkce u Friedricha Schillera a Jana Mukařovského a její spojení s českým avantgardním divadlem
  • Veronika Ambros: Golem – adaptace, dramatizace, intertextualita?
  • Eva Šlaisová: Hynku, Viléme, Alfréde: Máchovské rezonance v Daleké cestě
  • diskuse

12.45–14.00 přestávka na oběd

14.00–15.50

moderuje: Alice Jedličková

  • Hana Voisine-Jechová: Úskalí obrazu
  • Stanislava Fedrová: Role pozorovatele v ekfrastických textech
  • Clarice Cloutier: Konkrétní chiaroscuro: Odraz Rembrandta van Rijn v české literatuře
  • Tomáš Jirsa: Od navoněných knírů k ornamentům řeči: vizualita psaní „V chrámu“ Kafkova Procesu
  • diskuse

15.50–16.15 přestávka

16.15–17.40

moderuje: Petr Mareš

  • Petr Bubeníček: Proměny myšlení o literatuře ve filmu
  • Tomáš Koblížek: Náčrt strukturálně-fenomenologické analýzy Lustigovy povídky Tma nemá stín a jejího filmového zpracování
  • Iva Málková: Básník a dramatik František Hrubín píše Zlatou renetu – prózu a filmový scénář
  • diskuse
 

Místnost 108

Blok 4: Poezie, recepce, intertextovost: druhý život díla K. H. Máchy

9.15–11.00

moderuje: Karel Piorecký

  • Vladimír Křivánek: Máchovský rodokmen české lyriky
  • Dalibor Tureček: Máchovské modifikace (1858–1936)
  • Michal Charypar: Raná recepce Máchovy Marinky v české beletrii třicátých a čtyřicátých let
  • Ludmila Budagová: Karel Hynek Mácha a český surrealismus
  • diskuse

11.00–11.20 přestávka

11.20–12.45

moderuje: Dalibor Tureček

  • Xavier Galmiche: Mácha v kontextu středoevropského neosternismu
  • Tamás Berkes: Romantika K. H. Máchy v komparatistickém pohledu středoevropských literatur
  • Stephan-Immanuel Teichgräber: Pozice K. H. Máchy v kontextu středoevropského romantismu
  • diskuse

12.45–14.00 přestávka na oběd

14.00–15.50

moderuje: Ondřej Sládek

  • Robert Ibrahim – Květa Sgallová: Máchův verš a česká versologie
  • Světlana Šerlaimova: Karel Hynek Mácha a Karel Havlíček Borovský
  • Martin Procházka: Mácha, Shakespeare a český romantický historismus
  • Anna Valcerová: K. H. Mácha a slovenská poézia obdobia romantizmu
  • diskuse

15.50–16.15 přestávka

16.15–17.40

moderuje: Vladimír Křivánek

  • Žoržeta Čolakova: Jezero jako transtextuální kód Máchovy poetiky
  • Zdeněk Hrbata: Subjekt in articulo mortis a tváří v tvář přírodě
  • Igor Melnyčenko: Karel Hynek Mácha a Jurij Darahan: duševní a fyzické vyhnanství v kontextu jednoho zapomenutého překladu
  • diskuse

středa 30. června

9.00–10.50

moderuje: Kees Mercks

  • Jakub Češka: Hrabalovo psaní na hranici literatury
  • Matija Ivačić: Bohumil Hrabal jako literární outsider
  • Petra James: Avantgardní hrabalovské pábení
  • Ans Linssen-Hogenberg: Srovnání ženské hlavní role v Camusově Cizinci a Hrabalově Legendě o Kainovi
  • diskuse

10.50–11.15 přestávka

11.15–12.40

moderuje: Jakub Češka

  • Lenka Vítová: Středoevropská inspirace Hrabalem
  • Holt Meyer: Čtení Haška s Deleuzem: Devenir-animal a česká autofilologická deteritorializace
  • František A. Podhajský: Exkrement jako literární motiv. K povídkám a románu Jaroslava Haška
  • diskuse

12.40–14.20 přestávka na oběd

14.20–15.50

moderuje: Joanna Czaplińska

  • Sergio Corduas: Golem, Robot, Švejk: jejich světovost a jejich češskost
  • István Vörös: Thomas Mann a Ladislav Klíma
  • Milan Suchomel: Jinakost Vévodkyně a kuchařky Ladislava Fukse
  • diskuse

15.50–16.15 přestávka

16.15–17.40

moderuje: Gertraude Zand

  • Marek Nekula: „Praha“ v pražských románechAnne Hultsch: Hřbitov v české poezii 20. století
  • Lenka Malinová: Fenomén prostoru – klíč k tvorbě Bohuslava Reynka třicátých a čtyřicátých let
  • diskuse
 

9.00–10.50

moderuje: Iva Málková

  • Irena Vaňková: Slovo v poezii. Inspirace kognitivnělingvistické
  • Eva Pariláková: Slová vyrývané z tmy (K básňam a obrazom Bohuslava Reyneka)
  • Kateřina Machová Ondřejová: Moderní básník a folklor
  • Josef Štochl: Analýza antologií Vrh kostek, Die Wiener Gruppe a Havlových Antikódů
  • diskuse

10.50–11.15 přestávka

11.15–12.40

moderuje: Jan Schneider

  • Kees Mercks: Sémantičnost v prostorových vztazích v Hrabalově románu Harlekýnovy miliony
  • Miroslava Režná: Poznámky k vnútornej topológii (Daniela Hodrová: Město vidím...)
  • Richard Změlík: Reálná a fikční krajina v díle Miloše Urbana
  • diskuse

12.40–14.20 přestávka na oběd

14.20–15.50

moderuje: Petr Bubeníček

  • Petr Mareš: Adaptace a aktualizace
  • Petr Šámal: Film jako přepracované vydání
  • Jan Čulík: K filmovým adaptacím literárních děl Bohumila Hrabala
  • diskuse

15.50–16.10 přestávka

16.15–17.40

moderuje: Petr Šámal

  • Kim Kyuchin: Vzájemný vztah filmu a literatury se zaměřením na román Bohumila Hrabala a film Jiřího Menzela
  • Miroslav Zelinský: Česká literatura v rozhlase
  • Petr Steiner: Proces s Rudolfem Slánským a spol. jako romance
  • diskuse
 

9.00–10.50

moderuje: Zdeněk Hrbata

  • Ondřej Sládek: Máchovské studie Jana Mukařovského
  • Dobromir Grigorov: Torzo a tajemství Máchova díla a obrana literární vědy
  • Bohumil Fořt: K. H. Mácha mezi Pražským lingvistickým kroužkem a Literárněhistorickou společností československou
  • Jiří Koten: Filmový efekt prozaických vyprávěních Karla Hynka Máchy
  • diskuse

10.50–11.10 přestávka

Blok 2: Česká literatura v perspektivách genderu

11.10–12.45

moderuje: Jan Matonoha

  • Libora Oates Indruchová: Gender jako užitečná kategorie – i pro literaturu
  • Bronislava Volková: O tzv. ženské (a mužské) emocionalitě
  • Dušan Teplan: Literárnosť a feminismus
  • diskuse

12.45–14.20 přestávka na oběd

14.20–15.50

moderuje: Libora Oates Indruchová

  • Jan Matonoha: Mapování českého literárněvědného genderového myšlení
  • Andrea Fischerová: Ženská literatura a teorie genderu v první polovině 19. století
  • Jiřina Šmejkalová: Čtení zápisků nečitelných(?). Několik (úvodních) poznámek k dílu Anny Pammrové
  • diskuse

15.50–16.10 přestávka

16.10–18.00

moderuje: Roar Lishaugen

  • Irina Wutsdorff: Mytologizace v Kollárově Slávy dceři z pohledu genderu
  • Peter Deutschmann: Žena přestrojená za muže v historickém dramatu národního obrození
  • Tereza Kynčlová: Erbenův nadosobní řád. Analýza genderových vztahů v Kytici
  • Marcin Filipowicz: Možnosti využití mužských studií pro výzkum české literatury 19. století
  • diskuse

čtvrtek 1. července

9.20–10.50

moderuje: Pavel Janáček

  • Jiří Holý: Šoa v české literatuře
  • Petr Komenda: Poetika fragmentu a proces dekanonizace díla
  • Michal Přibáň: Tři životy obětavého konfidenta
  • diskuse

10.50–11.15 přestávka

11.15–12.40

moderuje: Michal Přibáň

  • Olga Czernikow: Identita na rozhraní. Já a ne-já v eseji Přemilí sousedé Karla Michala
  • Giuli Lezhava: Europena Patrika Ouředníka: Pohled autora na historii
  • Jan Tlustý: Cesta do hlubin Sudet: nad prózami Martina Fibigera
  • diskuse

12.40–14.00 přestávka na oběd

14.00–15.50

moderuje: Michal Jareš

  • Martin Pilař: „Cult fiction“ a česká alternativní literatura
  • Pavel Janáček: Očistec spisovatele Hampla
  • Tomáš Pavlíček: Literatura okraje na hraně zákona. Spor o „brak a obscenitu“ za první republiky
  • Claire Madl - Michael Wögerbauer: Cenzura
    v Čechách mezi legislativou a praxí: příklad konce 18. století
  • diskuse

15.50–16.15 přestávka

16.15–17.40

moderuje: Jiří Holý

  • Zbyněk Fišer – Raija Hauck: Strategie adekvátního řešení překladu sociokulturních specifik textu: příspěvek k mezikulturní komunikaci
  • Jacek Baluch: První přednáška o české literatuře
  • Oksana Palii: Česká literatura jako cizojazyčná: k problémům výuky na Ukrajině
  • diskuse
 

9.20–10.50

moderuje: Astrid Winter

  • Mirna Šolić: Jak se cestuje a vypravuje o cestování:
    nástin intergenerické hry mezi Čapkovými cestopisy a komerčními
    turistickými žánry
  • Martyna Maria Lemańczyk: Zvláštní kubismus Josefa Čapka
  • Ondřej Váša: Obraz jako zapomnětlivost literatury: Šumava umírající a romantická Josefa Váchala
  • diskuse

10.50–11.15 přestávka

11.15–12.40

moderuje: Veronika Ambros

  • Brigitte Schultze: Translational and intermedial diversification: Michail J. Lermontov's Maskarad in Czech (1929–2008)
  • Jaroslava Janáčková: Její pastorkyňa mezi dramatem, operou, filmem a románem
  • Irina Gerčikova: České hry v Rusku
  • diskuse

12.40–14.00 přestávka na oběd

14.00–15.50

moderuje: Jiří Koten

  • Radomil Novák: Fenomén jazzu v poetistické próze dvacátých let 20. století
  • Jan Schneider: Hudba v dílech Bohumila Hrabala, Josefa Škvoreckého a Milana Kundery
  • Renáta Beličová: Egon Bondy a slovenská hudobná postmoderna
  • Eva Kapsová: Obraz česko-slovenských literárnych dejateľov v slovenskom vizuálnom kontexte
  • diskuse

15.50–16.15 přestávka

16.15–17.40

moderuje: Martin Pilař

  • Lenka Müllerová: Paratexty a česká literatura
  • Klára Kudlová: Diskurs na pomezí textu a paratextu - případ „autentického“ románu
  • Petr Pořízka: K možnostem počítačového zpracování literárního textu
  • diskuse

 

 

9.20–10.50

moderuje: Marcin Filipowicz

  • Dobrava Moldanová: Básnířky na přelomu 19. a 20. století
  • Irina Poročkina: T. G. Masaryk v kontextu genderového myšlení
  • Gabriela Gańczarczyk: Vesnické mamičky. Etnologický pohled na mateřství v díle Gabriely Preissové
  • diskuse

10.50–11.15 přestávka

11.15–12.40

moderuje: Dobrava Moldanová

  • Zdeňka Kalnická: Moře, systém, žena (Čapkové a metafora ženy)
  • Alena Zachová: Tvorba Heleny Čapkové z perspektivy genderu
  • Oleg Malevič: K. Čapek a A. P. Čechov: literárněbiografické a genderové aspekty
  • diskuse

12.40–14.20 přestávka na oběd

14.20–15.50

moderuje: Jiřina Šmejkalová

  • Alena Scheinostová: Podvojnost existence v ženské romské próze
  • Suzana Kos: Chick lit a česká populární četba pro ženy
  • Andrea Hanna Balász: Gender z perspektivy dětské literatury
  • diskuse

15.50–16.15 přestávka

16.15–17.40

moderuje: Lubomír Machala

  • Roar Lishaugen: „Jakási nepěkná neřest...“ Homosexualita v socialisticko-realistické literatuře
  • Bohuslav Hoffmann: Fúrie a režijní furianství Petra Lébla v Našich furiantech
  • Jana Hoffmannová: Jsou romány (a povídky) Michala Viewegha „pro ženy“, nebo „pro muže“?
  • diskuse

 

pátek 2 . července

9.00–10.50

moderuje: Petr Komenda

  • Zuzana Stolz-Hladká: Okraj, hranice a jejich překročení – literatura v pohybu
  • Ilona Gwóźdź-Szewczenko: Skrytá tvář futurismu v Čechách
  • Anna Amelina: Jan Weiss: zapomenut?
  • Agnieszka Janiec-Nyitrai: Každý rozdíl ve věcech a lidech rozmnožuje život (Karel Čapek). Různé strategie uchopení odlišnosti v Čapkově tvorbě
  • diskuse

10.50–11.15 přestávka

11.15–12.40

moderuje: Eva Formánková

  • Lenka Jungmannová: Zakázaná dramatika - Pokus o vymezení neoficiální dramatiky v letech 1948 až 1989
  • Dagmar Inštitorisová: Cudzie dramatické písanie Petra Scherhaufera
  • Petra Ježková: Přebít voňavku a cukrkandl. Pokus o české
    naturalistické drama
  • diskuse

12.40–14.00 přestávka na oběd

14.00–15.50

moderuje: Věra Brožová

  • Dalibor Dobiáš: Dobrovského Česká prozódie v kontextu soudobého studia verše
  • Lenka Kusáková: "Národní"
    cenzura a česká  literatura 1. poloviny 19. století
  • Manuela Maciołek: Tradice jazykových apologií v české a polské literatuře
  • Nella Mlsová: Havlasova Itálie
  • diskuse
 

9.20–10.50

moderuje: Miroslav Zelinský

  • Martin Foret: Genus mirum: definičně terminologické vymezení „fenoménu“ komiks v českém prostředí
  • Pavel Kořínek: Adjektivum „komiksový“ jako žánrová specifikace
  • Michal Jareš: „A vůbec tenhle brouk.“ Pokusy o komiksové ztvárnění Kafkovy Proměny
  • diskuse

10.50–11.15 přestávka

Blok 1: Česká literatura rozhraní a okraje

11.15–12.40

moderuje: Andrea Hanna Balázs

  • Věra Brožová: Konstanty a proměnné v české výchovné beletrii pro mládež
  • Naděžda Sieglová: Z povídkářského zátiší Ladislava Benýška
  • Milena Šubrtová: Ludmila Durdíková-Faucher, česká autorka spoluzakladatelkou moderní ediční koncepce francouzské literatury pro děti a mládež
  • diskuse

12.40–14.20 přestávka na oběd

14.20–15.50

moderuje: Michael Wögerbauer

  • Agáta Dinzl-Rybářová: Česko-německé literární vztahy za vlády Václava IV.
  • Martin Kuba: Oráč z Čech
  • Lenka Řezníková: Prominentní okraj. Imaginace česko-německého pomezí v literatuře 19. a 20. století
  • diskuse
 

9.20–10.50

moderuje: Bronislava Volková

  • Elena Sokol: Její vlastní město. Protínání městského prostoru a vědomí v prózách Daniely Hodrové a Virginie Woolfové
  • Anželina Penčeva: Znásilněný archetyp: ženy v románech Milana Kundery
  • Marta Součková: K problematike genderu v českej a slovenskej ponovembrovej próze
  • diskuse

10.50–11.15 přestávka

11.15–12.40

moderuje: Marta Součková

  • Lubomír Machala: Jinakost, či „jinakost“ v prózách současných českých autorek mladší generace?
  • Nadija Poliščuk: Mladá ženská próza: při hledání vlastní identity
  • Eva Kalivodová: Prózy Jakuby Katalpy: úspěšné ničení rodové determinace
  • diskuse

12.40–14.00 přestávka na oběd

Blok 1: Česká literatura rozhraní a okraje

14.00–15.50

moderuje: Tomáš Pavlíček

  • Zofia Tarajło-Lipowska: Nietzschův Dionýsos a jeho odraz v meziválečné české literatuře
  • Katka Volná: Půl kila nudy – zneuznaný velký román české literatury
  • Veronika Matějková: Karel Krejčí – outsider české literární vědy
  • Blanka Hemelíková: „Zbytečnou je všecka práce, stihne-li tě konfiskace...“ Téma potlačované literatury v Humoristických listech
  • diskuse