Previous Next
Akt (ne)víry VERONIKA KOŠNAROVÁ Miroslav Olšovský (1970) v literatuře rozhodně není žádným nováčkem. V minulosti vydal básnické sbírky...
Česká literatura přes železnou oponu KAREL KOMÁREK Teprve z ediční zprávy na s. 470 a stručně ještě z textu na obálce se čtenář dozví, co kniha obsahuje (titul...
První příspěvek k široce pojatému zkoumání knižního trhu DALIBOR TUREČEK Z produkce Oddělení pro výzkum literární kultury ÚČL AV ČR vzešel po monumentálních dějinách cenzury v...

obalka 28 08 zmenseno

 

Reprezentativní obrazově-výkladovou publikaci Literární kronika první republiky vydal ÚČL ve spolupráci s nakladatelstvím Academia a Památníkem národního písemnictví jako společný příspěvek k oslavám 100. výročí založení Československé republiky.

Celkem 21 kapitol knihy soustředěných vždy k jednomu roku z intervalu 1918–1938 přibližuje formou kalendária, interpretace vybraného díla vydaného v příslušném roce a napsaného v českém, slovenském nebo německém jazyce a průřezové stati o specifickém aspektu dobové literární kultury pestré dění v mnohonárodním státě, jímž ČSR byla.

Průřezové kapitolky jsou věnovány např. české a slovenské avantgardě, dětské obrázkové knize, ruské, ukrajinské a německé emigraci, Praze a dalším toposům německé literatury z českých zemí, literárním hnutím na Podkarpatské Rusi, maďarské menšinové literatuře atd.

Na vzniku knihy se podílel Ústav slovenskej literatúry SAV v Bratislavě.

Kniha vyšla 16. října 2018, lze ji zakoupit v knihkupectvích Academia, do maloobchodní sítě i do eshopů ji distribuuje Kosmas, zde.

Anotace knihy je zde.

Facebooovou stránku knihy naleznete zde

Doprovodnou výstavu Literární kronika první republiky pro knihovny, školy, muzea, kulturní střediska a galerie lze volně stahovat zde (24 panelů ve formátu A3 nebo A2).
 
 

Srdečně zveme 8. 12. 2020 od 17 hodin na živý přenos Staročeského dýchánku, tentokrát na přednášku Václava Žůrka z Centra medievistických studií Filosofického ústavu AV ČR nazvanou Šachy, morality a antické historky. 

Ústav pro českou literaturu AV ČR vydává Třetí svazek edice Bibliographica, publikaci Oborová analytická bibliografie: Metodika zpracování Vojtěcha Malínka, který v ÚČL vede oddělení Česká literární bibliografie.

Pražský sekretariát Ústavu pro českou literaturu AV ČR bude od čtvrtka 3. prosince 2020 fungovat každý všední den, a to od 10 do 16 h v jedné osobě.

Od 2. prosince 2020 bude opět možné navštívit Knihovnu Ústavu pro českou literaturu AV ČR, a to v úterý a ve čtvrtek, vždy od 10 do 18 hodin.

Pro letošní online Noc vědců jsme pro vás zaznamenali přednášku Zuzany Husárové a Karla Pioreckého Umělé neuronové sítě na literárním poli.

Dovolujeme si Vás pozvat na online pracovní seminář Bestsellery první republiky a populární literatura, který se uskuteční ve čtvrtek 26. 11. od 10 do 15 hodin.

K životnímu jubileu profesorky Jaroslavy Janáčkové, která patří již více než půlstoletí k nejvýznamnějším osobnostem české literární historie, vydal Ústav pro českou literaturu AV ČR publikaci Tradicí stvořená.

Slovník české literatury po roce 1945banner 300dpi Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny  Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2